Házi hengercsiszoló gép építése 1 rész

Elhatároztam, hogy építek egy hengercsiszoló gépet. Úgy terveztem, hogy fából csinálok meg mindent amit csak lehet. A méreteket saját elképzelés szerint terveztem meg. Az volt az alap gondolatom, hogy legalább 60 cm szélesnek kell lennie a hengernek, hogy például egy nagyobb konyhaszekrény ajtót is egybe meg lehessen csiszolni táblásítás után. Volt egy 1.5 KW-os 230 V-os villanymotorom, ezt terveztem felrakni a gép meghajtására. A csiszoló hengert fix rögzítésűre terveztem, az asztallap egyik fele alul zsanérokon fordul, míg elöl egy menetes szárral terveztem az asztallap emelését.

Először is a motor felújítását kellett elvégeznem. A csapágyai nagyon kopottak és zajosak voltak. A motor festése is le volt verve sok helyen. Az elektromos vezetékek érintkező csavarjai is és a fém átkötő lemezek is rozsdásak voltak.

Kérlek támogasd a Hobbiasztalos blogot a Patreonon keresztül.

Először kipróbáltam a motort, hogy működik e, majd szétszedtem. Alapos belső takarítás után kicseréltem a csapágyait új porvédős csapágyakra, majd összeszereltem a motort és egy újabb tesztelés után hőálló ezüst festék spray-el két rétegben lefújtam.

Volt egy rakás rétegelt lemezem amiket ládák bontásából mentettem meg, egy pár hulladék oszlopom és egy olyan bútorlap darabom ami rétegelt lemezből készült és mindkét oldalán laminálva volt rá a bevonat. Természetesen ez is bontásból. De ez a bútorlap csak 16mm vastag volt így nem volt elég merev. Ezért az asztallapot meg kellett vastagítanom. legalább 40 mm vastagra.  Ezt 3 rétegben képzeltem el. Az asztallap méretét végül is 61*100 cm-es méretűre szabtam le, majd 8 mm vastag rétegelt lemezből csíkokat vágtam amivel a szélét körben meg tudtam vastagítani. Ez a réteg a távtartó szerepét tölti be, így nem kellett az egész asztalt beborítani vele. A keret léceket ragasztással rögzítettem és szögbelövő pisztollyal pár helyen megfogattam a léceket, hogy ne tudjanak elmozdulni.

 

Ezután a berajzolásoknak megfelelően belső merevítő csíkokat is ragasztottam bele szintén 8mm-es rétegelt lemezből.

Ez már jó erős távtartó lesz, nem fog behajlani az asztallap sem középen ha megkapja a 3. réteget.

A harmadik réteg szintén rétegelt lemezből került felragasztásra, majd szorítókkal és az asztallap közepén homokkal töltött zsákokat használva súlyoknak, préseltem össze a száradás idejére. A ragasztáshoz D3-as faipari ragasztót használok mindenhol, mert az beltéri igénybevétel esetén tökéletes.

Az asztallap ezzel el is készült, ráér száradni. Következett a gép hengerének az elkészítése. A hengert úgy terveztem, hogy 13cm átmérőjű fa korongokat vágok ki rétegelt lemezből, majd a korongokat egy menetes tengelyre ragasztom össze, úgyis volt egy csomó hulladékom amit másra már nemigen tudtam volna felhasználni. Készítettem egy kis csúszóasztal a 200-as szalagfűrészemre amivel méretre ki tudom vágni a korongokat.

A csúszóasztal mögé egy L alakú ütközőt is felszereltem, ez vezette meg a csúszóasztalt és biztosította, hogy a kör középvonalában tudjak vágni. Az előre leszabott négyzet alakú rétegelt lemezekbe középen fúrtam egy lyukat és a csúszóasztalba is, majd a fúró szárát használtam fel forgástengelynek.

Ezután szépen egymás után kivágtam a korongokat.

A képen jól látható, hogy a forgástengely a fűrészlappal egy vonalban van.

Készülnek a korongok.

Itt vannak a kivágott korongok. A tengelynek egy 16-os menetes szárat vettem (anyákkal és alátétekkel) így a korongok közepén lévő kis furatot mind fel kellett fúrni 16-os fúróval.

A korongok készítéséről egy rövidke videó :

Ugye hogy nem is nehéz szalagfűrészen kört kivágni?

A henger elkészítése nagyon egyszerű volt, a kivágott korongokat egy M16-os menetes szárra felhúzva összeragasztottam és az anyákkal jó alaposan összehúzattam a ragasztáshoz. Sajnos nem lett tökéletes a henger, a korongok el tudtak csúszni egymáson így a henger palást felülete nem volt sima, hanem lépcsőzetes volt. Ezt később majd meg tudom esztergálni, de ehhez a vázat kellett előbb elkészíteni.

A neten rendeltem 2 db csapágyházat amiknek a csapágy belső mérete 16mm így közvetlenül be tudtam rögzíteni a menetes szárból készült tengelyt.

 

Következett a váz elkészítése, erre ládákból bontott fenyőfát használtam fel, jó alaposan meggyalultam őket így a méretük 4*7cm lett. Ahol kisebb volt a méret ott lapos tipli maróval (lamellóval) táblásítottam össze a léceket a megfelelő méretre. Az alapos gyalulás után úgy néztek már ki az eredetileg leszürkült lécek, mintha új faanyag lett volna felhasználva.

Következett a váz összeállítása.

A vázat fatiplikkel csapoztam össze, a wolcraft mester csapozóval amivel nagyon könnyű volt elkészíteni a csapozásokat. A kifúrt átjelölésekbe átjelölő tüskéket raktam, majd rátettem a másik gerendát és fakalapáccsal ráütöttem, így hajszál pontosan átjelöltem a furatok helyét.

Az egész vázat ezzel a módszerrel állítottam össze, a csapozásoknál telibe ragasztva hogy ne csak a csapok tartsanak.

A váz ragasztás közben.

Igyekeztem mindenhol pontos illesztéseket készíteni. A motort egy falapra szereltem és egy zsanérral rögzítettem a gép vázába. Sajnos kiderült, hogy túlságosan súlyos a motor és ezért a zsanért egy jóval erősebbre kellett kicserélnem.

Az elkészült vázról pár fotó:

Itt is jól sikerültek az illesztések.

Máshol is.

 

Az asztallapot egy kb 1 m hosszú réz zongorapánttal rögzítettem a váz egyik oldalára figyelve arra, hogy az asztallap mellett mindkét oldalon egyenlő rés legyen. Körülbelül 20 db facsavar kellett az asztallap rögzítéséhez.

 

A vázat pár fa tiplivel csapoztam össze és a csatlakozási pontoknál telibe ragasztottam még. A képen jól látszik, hogy a z összeragasztott henger még hullámos egy picit, mert a menetes szár pár tizeddel vékonyabb volt mint 16 mm és ezért a korongok el tudtak csúszni oldalirányban. Ez nem probléma, hiszen majd úgyis fel kell szabályozni a hengert.

A hengert a csapágyakkal még nem rögzítettem a vázon, előbb ki kellett találnom, hogyan fogom majd meghajtani a hengert. megfelelő ékszíjtárcsám nem volt, ezért azt is 2 db fakorong összeragasztásával készítettem el.

Itt még nincs kiesztergálva az ékszíjtárcsa V alakú hornya.

A motor egy 1.5KW-os egyfázisú használt motor, egy betonkeverőről szereltem le. A motor tartó táblásított deszka lapra rögzítettem a motort majd 2 db erős fém zsanérral rögzítettem a vázra az egyik végét, így a motor súlya már megfeszítette az ékszíjat.

A vázra keresztben felraktam egy lécet közvetlenül az ékszíj tárcsához majd szorítókkal rögzítettem, az ékszíjat közvetlenül az M16-os menetre raktam rá, így már meg tudtam hajtani a hengert. A forgó tengelyre szerelt fakorongokba így már bele tudtam esztergálni a V alakú hornyot az ékszíjnak.

 

Az éjszíj egy rongyosra használt darab, de erre a feladatra még pont megfelel.

A váz a motorral együtt már kezdett súlyos lenni, ezért 2 db forgózsámolyos és 2 db fékezhető forgózsámolyos kis kereket rögzítettem a váz aljára. Így már könnyebb volt mozgatni a műhelyben a félig elkészült gépet.

Folytatás következik…..

Kérlek oszd meg

Ajánlott cikkek

Translate »