Epoxi szobrászat buktatói

Ez a cikk egy kicsit hosszabb lesz a megszokottakhoz képest, hogy megértsetek pár hibát, amit a videóban láthatunk.

Ma már nagyon sok hobbiasztalos és művész használ a fa mellé epoxi gyantát is, amivel különleges alkotásokat lehet létrehozni. Az epoxi gyantákból nagyon sok féle létezik, mindig az adott feladatra kell kiválasztani az oda legjobb gyantát és edzőt. De mi alapján tudjuk eldönteni, hogy egy adott feladatra melyik gyanta a megfelelő? Ennek eldöntéséhez először is ismerni kell pár alap tulajdonságát az epoxi gyantáknak. Vannak ragasztó és öntőgyanták. Mi most elsősorban az öntőgyantákkal ismerkedünk. Az első és legfontosabb tulajdonság az öntési vastagság. Ez azért szerepel az első helyen, mert az epoxi gyanta rendkívül jó hőszigetelő anyag még híg és megkötött formájában is. A híg bekevert epoxi gyanták kötése során erős exoterm folyamat játszódik le, azaz igen nagy mennyiségű hő tud keletkezni a gyanta kötések során. Ha túl vastag rétegben öntjük a gyantát, akkor a jó hőszigetelő képességének köszönhetően nem tud az öntvény közepéről távozni a hő, és a gyanta levegőtől elzártan is meg tud gyulladni, helyesebben fel tud izzani, aminek az eredménye az lesz, hogy a gyanta öntvény közepe megég, vagy csak elveszti átlátszóságát, a keletkezett hő nagyságától függően. Új eddig nem használt gyantáknál ezért mindig ellenőrizni kellett próbadarabbal, hogy milyen gyanta vastagságot tudunk alkalmazni. Vannak olyan epoxi gyanták például a ragasztó gyanták, amelyeknél maximum 1 cm vastagságban lehet feltöltésre használni, ezért ezeket a gyantákat nem használhatjuk öntési eljárásokhoz. Öntési eljárásokhoz az öntőgyanták használata szükséges. A gyanta adatlapján mindig feltüntetik a tulajdonságok között azt az öntési vastagságot, amit az adott gyanta típus még képes begyulladás és elszíneződés nélkül elviselni az exoterm folyamat során.

Én közel 23 évig foglalkoztam főállásban napi szinten ragasztó epoxi gyantákkal történő javítással, de sokszor kellett különböző alkatrészeket is készítenem epoxi öntőgyanta segítségével. Még egy fél éves tanfolyamot is el kellett végeznem ehhez, hogy megismerjem a gyantákkal történő munkavégzést. Ez az exoterm folyamat néha még engem is megviccelt, és kezdhettem elölről a munkát. Egy alkalommal szándékosan túlléptük a tanfolyamon az adott gyanta öntési vastagságát azért, hogy lássuk, milyen következményekkel jár ez. Egy ragasztó gyantából, amivel maximum 1 cm vastagságban szabad csak önteni, egy 2 dcl-es átlátszó műanyag ivópohárba kevertünk ki kb 6 cm vastag gyantát. A poharat kézben tartva egy kis idő múlva éreztük, hogy beindult az exoterm folyamat, pár perc múlva a pohárban a gyanta közepe elkezdett elszíneződni, majd elkezdett világítva izzani és közben a pohár tetején, mint egy vulkán, pöfékelte ki magából a rettentő büdös füstöt és egyedi szagát az égett gyantának. Közben pedig kézben volt a pohár, a pohár külsője forró volt, de még kézben lehetett tartani, de belül ezer fok feletti hőmérsékleten izzott a gyanta. 1-2 percen belül már nem tudtuk kézben tartani a poharat a forróságtól, leraktuk egy fém tálcára, ami a hő egy részét elvezette, de a műanyag pohár így is szétolvadt, és szétfolyt a tüzes gyanta. Ekkor ki kellett vinnünk a szabadba a tálcát mert a helyiségben borzalmas átható bűz volt a füstje miatt. Ez a szag elég jellegzetes, másra nem hasonlítható szag, beleitta magát a bőrünkbe és a ruhánkba, még egy hét múlva is éreztük a bőrünkön ezt a jellegzetes szagot.

Az öntőgyantákkal sokkal vastagabb rétegben tudunk öntvényeket készíteni, mint a ragasztó gyantákkal, mert kisebb az exoterm hőfejlődése, de ez is gyanta típusonként változik. Ezért kell mindig ellenőrizni az adatlapon ezt az értéket.
Az öntés során persze tudunk különféle trükköket is alkalmazni, amivel az exoterm hő keletkezést csökkenteni tudjuk. Az első az öntési vastagság helyes megválasztása, a második a hőfejlődés csökkentése hűtéssel. Az epoxi gyanták szobahőmérsékleten körülbelül 1 nap alatt tudnak megkötni, de ha a hőmérsékletet lecsökkentjük akkor a kötési idő jelentősen megnő, és a hőfejlődés közben lecsökken. Ha túlzásba esünk a hőmérséklet csökkentéssel akkor akár egy hétig is gond nélkül el tudjuk tárolni a bekevert maradék epoxi gyantát a fagyasztó ládában -20 C fokon, és amikor szükségünk van a maradék gyantára akkor csak kiengedjük és már használhatjuk is. Persze ez az eltartási időt is ki kell tapasztalni az egyes gyantáknál és a szükséges hűtés hőfokát is.

Az epoxi gyanták öntésekor tartsuk be a maximális öntési vastagságot, és ha megkötött az első réteg, akkor öntsük a következő réteget, hogy elkerüljük a begyulladást.  Előfordul, hogy például 4 réteg kiöntése 4-6 napig is eltart a kötési idők kivárása miatt.

Nagy mértékben tudjuk még csökkenteni a hőtermelést, ha az öntés során különböző kerítésekkel lekorlátozzuk azt a terület, ahova nem szükséges gyantát juttatnunk, így kevesebb lesz a gyanta felhasználásunk is, ez is fontos szempont mert elég drága anyag az epoxi gyanta minden típusa. A víz és epoxi gyanta találkozása a kötés során sem tesz jót a gyantának, akár egyetlen csepp kondenzvíz is tönkre tudja tenni az átlátszóságát a munkadarabnak. Például amikor levákuumozzuk a bekevert gyantát azért, hogy a bekeverés során belekerült levegő buborékokat eltávolítsuk. A vákuum hatására nem csak a légnyomást csökkentjük a gyantában, hanem a levegőben lévő páratartalmat is igyekezünk eltávolítani a vákuumozó edényből. Ez általában jól is működik, de ha az edény tetején van a vákuum leszívás akkor ott a vákuum hatására a pára ki tud csapódni és vissza tud csöppenni a gyantára, amit tönkre is tesz átlátszóság szempontjából.

A mai videóban megismerkedhettek egy nyugdíjas baseball játékossal, aki ma már szobrászkodással tölti az idejét és fa és epoxi gyanta segítségével készít különböző szobrokat. Ebben a videóban Blake McFarland egy szobrot készít fából és epoxi gyantából, és neki sem sikerült elkerülnie elsőre a hibákat, pedig nem az első szobrot készíti. A videóban lehet látni a vákuumozást, a hűtést, a terület kirekesztést és egy kisebb balesetet is. Érdekes és tanulságos videó.
Egyébként javaslom, hogy nézzétek meg Blake McFarland videó csatornáját is, mert csodálatos szobrokat tud készíteni.

Kérlek támogasd a Hobbiasztalos blogot a Patreonon keresztül.

 

Kérlek oszd meg

Ajánlott cikkek

Translate »