Bútorlap lazúrozása

A bútorok többsége olyan bútorlapból készül, amelynek átfestéséről a szobafestő mázolók lebeszélik az embert, mondván: hamar lepattogzik a festék, és egyébként sem lesz szép. Csakhogy ma már léteznek olyan felületkezelők, amelyekkel bármelyik bútorlapfelület – akár egy egyszerű fehér laminált forgácslap is – mutatóssá tehető.

Korábban írtunk a faerezetfestés (a flóderezés) technikájáról, most azt mutatjuk be, hogyan érhetünk el faerezethatást lazúrfestékkel bútorlapon.

Teli húzás

Közismert, hogy a lazúrfestéket elsősorban fafelületeken használják. Az a különlegessége, hogy áttetszik rajta a fa természetes erezete. De mi a teendő akkor, ha nem fából, hanem valamilyen bútorlapból készült a megunt, kopott bútordarab, és nem szeretnénk fedőfestékkel homogén színűre pingálni? Erre találták ki azokat a felületkezelő anyagokat – speciális alapozókat és festékeket –, amelyek képesek egyrészt a legkülönbözőbb bútorlapokon a festék tapadását biztosítani, másrészt faerezetre emlékeztető réteget létrehozni a festés során. Ennek annyi a titka, hogy a felvitt, még nedves lazúrfestékrétegen az oszlatóecsetet egy irányban és ún. teli húzással kell – a bútor szélével párhuzamosan – végig húzni anélkül, hogy a következő csík fedné az előzőt. Ez az ún. „teli húzás” biztos kezet igényel, érdemes előtte gyakorolni, bár ha nagyon elrontjuk a mintázatot, száradás előtt még könnyen letörölhető a festékréteg, hiszen vizes bázisú festékről van szó. A felületkezelés első lépése a festeni kívánt felület letisztítása a speciális tisztítószerrel. A Beckers bútorfestékcsaládhoz tartozó szer mattítja és teljesen zsírtalanítja a felületet. Hígított formában használjuk – 5 l vízhez 2 dl –, ezt követően tiszta vízzel is le kell mosni a bútort.

 

Tapadó alapozó

A letisztítás után a bútorlapok többségére azonnal felvihető az alapozófesték, de ha bizonytalanok vagyunk a festék megtapadását illetően – például műanyagnak érezzük a bevonó fóliát –, akkor egy speciális alapozó festékrétegre is szükség van. Ennek a festékcsaládnak van egy olyan speciális alapozója (Plomb metallprimer), amely biztosítja a megtapadást. Ebben az esetben ennek a rétegnek a száradása után visszük fel az alapszínt. Az alapozók, valamint a lazúrfesték felviteléhez (ez utóbbit ecsettel véglegesítjük) rövid szőrű, úgynevezett plüsshengert használunk, ezzel sima felület alakul ki. Az egyes rétegek száradási ideje 10-12 óra 23°C mellett. Fagittel javítsuk  a fa hibákat. Ebben az esetben ennek a rétegnek a száradása után visszük fel az alapszínt. Az alapozók, valamint a lazúrfesték felviteléhez (ez utóbbit ecsettel véglegesítjük) rövid szőrű, úgynevezett plüsshengert használunk, ezzel sima felület alakul ki. Az egyes rétegek száradási ideje 10-12 óra 23°C mellett. Fagittel javítsunk Ha a lefesteni kívánt bútor felületén mélyebb sérülések találhatók, akkor ezeket először fagittel javítsuk ki, majd száradás után finom csiszolópapírral csiszoljuk teljesen simára. Ha ilyen javítások vagy karcolások találhatók a felületen, akkor mindenképpen célszerű alapszínnel lefesteni. Erre nincs minden esetben szükség, ha nem sérült a felület, és meg akarjuk tartani alapszínnek a bútor eredeti színét, akkor nem kell alapozószínt használni. Például a fehér laminált forgácsalapra a lemosás után azonnal felkenhető a lazúrréteg. Az alapozószínnel – amelyet a festékboltban kevertethetünk ki – módosíthatunk az árnyalatokon és a kontraszton is. Ez jól látható a színmintaképeken.

Fagittel javítsunk

Ha a lefesteni kívánt bútor felületén mélyebb sérülések találhatók, akkor ezeket először fagittel javítsuk ki, majd száradás után finom csiszolópapírral csiszoljuk teljesen simára. Ha ilyen javítások vagy karcolások találhatók a felületen, akkor mindenképpen célszerű alapszínnel lefesteni. Erre nincs minden esetben szükség, ha nem sérült a felület, és meg akarjuk tartani alapszínnek a bútor eredeti színét, akkor nem kell alapozószínt használni. Például a fehér laminált forgácsalapra a lemosás után azonnal felkenhető a lazúrréteg. Az alapozószínnel – amelyet a festékboltban kevertethetünk ki – módosíthatunk az árnyalatokon és a kontraszton is. Ez jól látható a színmintaképeken.

ÍGY LAZÚROZZUK A BÚTORLAPOT

A fehér laminált forgácslapból készült fiókos szekrény nem mindenhol kapott halványzöld alapozószínt, csak az oldalain, illetve az alsó és felső fióklapon. A középső fiókra – a lemosás után – közvetlenül vittük fel a lazúrfestéket, így ez világosabb árnyalatú. A fogantyúkat csak a száradás után szereltük fel.

1. A munka első fázisában sima, kevéssé strukturált felületet adó rövid szõrû plüsshengerrel visszük fel a felületre az alapozófestéket.

2. Ugyanezzel az eszközzel, a nem túl hosszú szõrökkel ellátott festõhengerrel (a „szakiszótárban”: birkával) hordjuk fel a lazúrréteget is.

3. Nem kell, hogy csöpögjön a henger, de mindenképpen juttassunk a bútorlap teljes felületére elegendő mennyiséget a lazúrfestékből.

4. A lazúrréteget azonnal kezdjük el az oszlatóecsettel teli húzással áthúzni: az ecsetet nyomjuk rá a felületre, és tartsuk majdnem teljesen merőlegesen.

Forrás : www.otletmozaik.hu

Kérlek oszd meg

Ajánlott cikkek

Translate »