Műanyag újrahasznosítás a műhelyben- gyalukés élező – 2 videóban

Szerencsére egyre többen próbálnak környezet tudatosan élni, és újrahasznosítani mindent amit csak lehet. A használt fa újrahasznosítása a legegyszerűbb módja ennek a gondolkodás módnak. De mi van a műanyaggal amiből rengeteget dobunk a szelektív gyűjtőbe pedig ezt is ugyanúgy újra tudjuk hasznosítani mint a fát, ugyanúgy fúrható, fűrészelhető, gyalulható mint a fa, csak a fához hasonló tömbösített formába kell hoznunk a műanyagot. Ez otthon, házi körülmények között is könnyen megoldható. A műanyag csomagolóanyagokon mindig feltüntetik a műanyag fajtáját, most a HDPE műanyagok újrahasznosítására tanítunk meg titeket.

A HDPE műanyag igen erősés vízálló, vegyszerálló műanyag, ezért nincs szükség utólagos védelemre mint a fánál. A mosószeres flakonok, olajos kannák, kupakok, stb… nagy része HDPE alapanyagból van. A jelzést minden műanyag terméken megtaláljátok így külön tudjátok válogatni a különböző fajtájú műanyagokat. Ez fontos, mert nem szabad keverni a különböző műanyagokat mert eltérő tulajdonságúak az alapanyagok.
Első menetben tisztítsuk meg a szennyeződésektől a műanyagot, majd szeleteljük fel apró darabokra egy erős ollóval. Egy nem használt turmixgéppel is elvégezhetjük a további aprítást sokkal gyorsabban. Egy fém tálcába rakjuk a felszeletelt műanyagot és elektromos  sütőben 150-180 C fokon olvasszuk fel a műanyagot, szükség esetén gyúrjuk át egy nagyobb tömbbe a már megolvadt műanyagot. Figyelem ! A műanyag melegítése szaggal jár, ezért lehetőleg ne a lakásban végezd. Ne melegítsd 180 C fok fölé, mert füstölni kezd és mérges gázok szabadulhatnak fel a műanyagból. Használjatok vastag hővédő kesztyűt a munkához.

Ha már sikerült annyira összeolvasztani a műanyagot, hogy összeáll egy nagyobb tömbbe akkor még melegen rakjuk bele egy sütőpapírral kibélelt formába, tegyünk rá papírt, majd egy deszkát, majd asztalos szorítókkal préseljük jó erősen össze amíg ki nem hűl a formában. Ezzel már kész is a tömbösítés és kezdhetjük megmunkálni a tömböt.

Az első videóban a műanyag tömbösítését, a másodikban pedig a gyalukés élező elkészítését nézhetitek meg. Érdemes kipróbálni, A tömbösített műanyagból készíthetünk mindenféle elemet, bútor fogantyút, szerszámot, ugyan úgy mintha fából készítenénk.

Kérlek oszd meg

Ajánlott cikkek

Translate »