Komposztálni jó!

Én sok zsák faforgácsot termelek a műhelyben egy évben amelyet a gyümölcsfák köré kialakított mélyedésbe szoktam beönteni, így kevesebb hangya (és levéltetü) lesz a fákon, kevesebbet kell permetezni emiatt és a gyökerek kiszáradását is késlelteti a talaj takaró forgács. ezen kívül igen jó tápanyag a fának a lebomlása során a forgács.

Megyeri szabolcs kertész a komposztálásról készített egy cikket, a tanácsaiért köszönet neki.

A biokertészkedés egyik lényegi eleme, hogy a termesztett növények tápanyaga mindig vegyszermentes, természetes legyen. Az istállótrágya mellett nagyszerű alternatíva a komposzt, melyet mi is előállíthatunk otthon egyszerűen, kis befektetéssel. (Olvassa el korábbi cikkemet is a témában)

Arról, hogy a dió levél jó komposzt-e ITT írtam bővebben.

Mindehhez csupán komposztálóláda, komposztanyag, víz, és egy vasvilla szükségesek, és egy kevés tanulás a komposztálás mikéntjéről. Ajánlott a komposztálóhelyet a kert egy ritkábban használt, félárnyékos szegletében kijelölni, nem a szag miatt, ugyanis a szakszerűen kezelt komposztnak egyáltalán nincs bántó szaga, csupán azért, hogy ne legyen útban a komposztáló készség.

Maga a komposztálóláda lehet bolti, vagy házilag készített alkalmatosság, utóbbi esetben csak kevés alapanyag kell (deszkák, vagy rudak és pár méter drótháló például), meg persze némi kézügyesség. A láda feltöltése után már csak arra kell figyelni, hogy a komposzt ne száradjon ki, de ne is legyen túl nedves, valamint egy-két havonta tanácsos a kupacot átforgatni vasvillával.

Az első feltöltésnél ne tömjük teljesen tele a komposztálóládát nyesedékkel, levelekkel, inkább fokozatosan adagoljuk a belevalókat a vegyes komposzthoz.

Vigyázat, a komposztba nem rakható nem növényevő állattól származó ürülék, ömlesztett háztartási szemét, műanyag holmi, vagy építési törmelék. A helyesen kezelt komposztládából már fél év múlva értékes, a dísznövények, zöldségek számára nélkülözhetetlen tápanyagot porciózhatunk ki

Komposzt rostálása

A téli hónapok sokszor tétlenségre ítélik a kertbarátokat. Ilyenkor a legkisebb értelmesen elvégezhető munkának is tudunk örülni. Ilyen például az évek alatt összegyűlt, már földdé érett komposztunk átrostálása. Az átszitált finom szemcséjű, melegebb napokon finom illatú talajkeverék aztán kiválóan alkalmas mind a vetésre, mind a palántanevelésre.

Forrás : Megyeri Szabolcs kertészete

Kérlek támogasd a Hobbiasztalos blogot a Patreonon keresztül.

Kérlek oszd meg

Ajánlott cikkek

Translate »