A fák szerkezete lyukacsos, olyan mint egy szivacs ami képes felvenni nedvességet és képes azt leadni a száradás során. Amikor kiszárad a fa akkor az apró lyukak megtelnek levegővel, ezért úszik a fa vízen, mert így alacsonyabb lesz a fajsúlya. Az időjárás hatására a fa színe megsötétül, idővel beszürkül ha nem kezeljük a fát. Lehet felületi kezeléssel védeni, például lakkozással, festéssel, pácolással, de néha szükség lehet arra is, hogy ne csak a fa felületét védjük hanem belül is. Ilyenkor célszerű alkalmazni a gyanta impregnálást.
A gyanta lehet akrilgyanta, ami a legtöbb festék vagy lakk hordozó alapanyaga. Az impregnáláshoz vákumra van szükségünk, ilyenkor a fa pólusaiból a levegő kiszabadul és megtölti a lyukacsokat a gyanta. Ezt a folyamatot szemmel is követni tudjuk, ha átlátszó edényben végezzük az impregnálást. Amikor a levegő buborékok formájában távozik a fából, akkor a gyanta felpezseg, olyan mintha forrna, pedig a hőmérséklete nem változik. Addig kell az impregnálást csinálni, amíg még keletkeznek levegő buborékok. Hagyjuk egy kicsit a gyantában a fát, a vákum megszüntetése után ilyenkor veszi fel a mélyebb részek a gyantát. A fa típusától függően rövidebb vagy hosszabb ideig hagyjuk felszívódni a gyantát, a nyílt pórusú fafajoknak kevesebb idő is elég.
Az impregnált fát ezután szárítsuk meleg helyen, hogy a gyanta teljes mélységben meg tudjon kötni. Ez akár több napot is igénybe vehet. Miután megkötött a gyanta jelentősen megváltozik a fa fizikai tulajdonsága, sokkal keményebb lesz, a kalapács sem hagy nyomot rajta ha ráütünk, nehezebb lesz a fa, hiszen a pólusokat most a megkötött gyanta tölti ki. A fa mélyebb rétegeiben élő kártevők elpusztulnak, a fa ellenálló lesz az időjárás viszontagságaival szemben akár évtizedekre is. A vákum impregnálásnál nem csak gyantát használhatunk, hanem például lenolajkencét vagy más olajakat. Az olaj a fa belsejében nem tud megkötni mert nem éri levegő, így ha elfűrészeljük a fát, akkor a vágási felület is olajos lesz. A legrövidebb idő alatt a két komponensű gyanták fognak megkötni a mélyebb rétegekben, általában 1-2 nap elegendő erre. Természetesen a gyantákat színezhetjük is a bekeveréskor, így különleges mintázatot tudunk létrehozni.
További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha „lájkolod” az oldalunk Facebook oldalát! Ha tetszik akkor kattints légyszíves a „Tetszik” gombra, vagy a „Megosztás” gombra, hogy még többen láthassák ezt a cikket.
Kérlek oszd meg