A világ leggyorsabban nővő Paulovnia, ami magyarul a császárfa néven ismert. Ez egy kemény fafaj, 6-17 fajt tartalmaz. Ezek lombhullató fák, nagy szív alakú levelekkel. A Paulowniák évente körülbelül 2-3 méteres növekedésre képesek, 10-25 méteres magasságúra nőnek. Kelet- és Dél-Ázsiában őshonosak, Kína túlnyomó részén, Vietnámban, Észak-Laoszban, Japánban és a Koreai-félszigeten is találkozhatunk Paulownia fajok egyedeivel. A szén-dioxid-megkötés mennyisége egy átlagos magyarországi lombos fa esetében körülbelül 8-12 tonna/hektár/év, a Paulownia fák esetében ez 17 tonna/hektár/év.[1] Kínában például a paulowniák fent említett magas CO2 megkötő képessége miatt több millió hektáros ültetvények vannak, s az ország levegőjének tisztulását hivatottak elérni.
A Paulowniák, megfelelő körülmények között 5-7 év után nagyjából 0,5 köbméter faanyagot adnak. A faanyag színe sárgásfehér, könnyű puhafa. Csak magas hőfokon gyúlékonyak, egységnyi tömegre vetített fűtőértékük a lucfenyőéhez hasonlít (20,000 kJ/Kg).[2] A faanyaguk nagyon könnyű, puha, vetemedésre nem hajlamos, könnyen megmunkálható. Megfelelő gondozással 4-6 méteres ágtiszta, csomómentes törzs nevelhető.
Kérlek támogasd a Hobbiasztalos blogot a Patreonon keresztül.
A képen egy 1 éves paulovnia látható.
A faanyagát sok helyen hasznosítják. Mivel nem vetemedik, könnyen szárad és könnyen megmunkálható, kedvelt bútoripari alapanyag. Bútorként a színe a nyers fenyőéhez hasonlatos, de anyaga annál puhább, mechanikai tulajdonságai kedvezőtlenebbek. Könnyű súlya miatt használható például repülőgépek bútorzatául is, valamint vízállósága miatt szörfdeszka alapanyag. Tömör testű elektromos gitárok is készülnek belőle. Japánban kiri néven a koto nevű pengetős hangszer részeinek, egyéb háztartási faáruknak kedvelt anyaga. Magas hőfokon gyúlékony csak, ezért alapanyaga lehet szaunáknak, hőszigeteléseknek. Faanyagának kedvező tulajdonságai miatt kedvelt alapanyag az építőiparban is.
Magról szaporodik, Paulowniák esetében a szaporítás fontos kérdés, mert gyors növekedésük és könnyű terjeszkedésük miatt sok helyen inváziós fajnak tekinthetők, ami amellett, hogy nehezen kezelhetővé teszi a termesztését, veszélyt jelenthet az őshonos fafajokra is. Léteznek azonban olyan mesterségesen, laboratóriumi körülmények között létrehozott „klónozott” fajták, melyek csak mikró szaporítással reprodukálhatóak. Ezek a növények sem a természetben maguktól, sem pedig az átlagemberek által nem szaporíthatóak, így teljes mértékben kontrollálható a szaporulatuk. Mivel rendkívül gyors a növekedésük, ezért eléggé kizsigereli a talajt is, hatalmas a vízigénye. Az egyik ilyen kitenyésztett alfaja a Cotevisa 2 amit ipari termelésre fejlesztettek ki mesterséges úton.
A folyamatosan növekvő piaci igények kielégítése céljából a spanyol Cotevisa kutatóintézet 27 év alatt kinemesített egy speciális ipari célú fafajtát. A világ minden szegletéből származó fafajták közül a kínai császárfát (paulownia) találták a legmegfelelőbbnek arra, hogy egy tervezett nemesítési folyamat végén egy rendkívül gyorsan növekedő (5 év alatt vágásérett), európai klimatikus viszonyokhoz alkalmazkodó, prémium minőségű faanyagot adó, hibrid (nem invazív) fafajtát hozzanak létre. Így született meg a COTEVISA2.
Termesztése:
KISZÁMÍTHATÓ, STABIL ÜZLET
Termeljen hektáronként több, mint 12 – 33 millió Ft nyereséget vágásfordulónként! Mi kell ehhez?! Adott a folyamatosan növekvő, stabil piac. Adott egy speciális ipari növény, rendkívül gyors növekedéssel (ültetést követően akár az 5. évben kitermelhető és tőről további 4 ciklusban újra nő)
Császárfa, mint fűrészáru
Nem olyan elterjedt, mint az akác vagy a nyár, de Európában is kiválóan hasznosítható a császárfa. A keményfák egyik legősibbje, kiváló fotoszintetizáló képességű, ugyanakkor remekül hasznosítható fűrészáruként. Saját ültetvényünkön csak a legkiválóbb minőségű császárfával találkozhat.
Császárfa: könnyű, de ellenálló
A császárfa kiváló minőségű, rendkívül könnyű, köbméterenként átlagosan 300 kilogramm súlyú. Keményfa, kérge könnyedén válik el a fától, ezért fűrészáruként kiválóan alkalmazható, felhasználása során kevés szélveszteséggel lehet számolni. Jellemző rá a gyors és egyenletes növekedés, a csomómentes faanyag. Kiválóan ellenáll a külső behatásokkal szemben.
Minden, ami császárfa
A császárfa közel 3 ezer éves múltra tekint vissza, Kína déli részén, Japánban és Vietnamban őshonos. Leveleinek átmérője a növény fiatalabb korában elérheti akár a 70 centimétert is. A levelek mérete az idő múlásával egyre csökkenek, de így is nagy méretűek maradnak, ezek kiváló pormegkötő képességűek, nagy energiatartalmúak.
A jó minőségű császárfa alkalmazkodik az európai, így a magyar telekhez is, hosszabb ideig tűri a tartósan alacsony hőmérsékletet is, a -20 fokkal is sokáig megbirkózik. Van olyan telepítés, ami -33 fokot is átvészelt. A császárfa várható élettartama 20-24 év, 3-4 éves korában kezd virágozni.
Császárfa, a túlélő
Európában a 12 alfaj közül csak hat életképes, a tulajdonságai nem olyan jók, mint az őshonos területeken lévőké. Növekedésük lassabb, mintha Ázsiában fejlődnének, de így szép hosszú, egyenes törzset hoznak. Ha gyorsabb ütemben fejlődik, a minősége gyengébb lehet, mert csomós anyagot hoz. Több alfaj elbokrosodik, nem nőnek meg elég nagyra, ezért csak díszfaként alkalmazhatóak.
Sok csemete nem áll ellen a fagynak, ezért csak benti körülmények között nevelhető. Ezek miatt a tulajdonságok miatt nem terjedt el úgy Európában, mint például az akác vagy a nyár. Vannak azonban bizonyos ültetvények, ahol megfelelő körülményeket biztosítva kiváló minőségű császárfa nevelhető.
A nemesített nem invarzív COTEVISA2 facsemeték magyarországon is megvásárolhatók.
Kérlek oszd meg